СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ може да ги врати само парите што ги украде, правдата е вратена

by fokus

ВМРО-ДПМНЕ може да ги врати само парите што ги украде, правдата е одамна вратена, реагираат попладнево од СДСМ на утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ дека тие ќе ја вратат правдата во Македонија.

-ВМРО-ДПМНЕ може да ги врати и ќе ги врати единствено милијардите евра што ги украде од граѓаните за време на 11 годишниот грабеж што го правеше врз државата, правдата и неселективното владеење на правото се одамна вратени. Нема поголема иронија од тоа ВМРО-ДПМНЕ најкриминалната партија во историјата на Македонија, партијата симбол на грабеж, корупција и неправда да бара правда и владеење на правото. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ воопшто да не се грижи, правдата е вратена, одговараат сите што го прекршиле законот, а парите се враќаат назад во Буџетот. Доказ за тоа е пресудата против поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, како и пресудата против бизнис партнерот на Груевски, Сеад Кочан кој ќе врати незаконски стекнати 17 милиони евра назад во Буџетот. Правдата се врати во Македонија и ќе ги стигне сите кои се огрешиле пред законите. Амнестија за сторениот криминал нема да има за никого. Нема повеќе заштита на криминалот, нема повеќе пљачкања под превезот на лажен патриотизам. ВМРО-ДПМНЕ и криминалните групи околу него треба да знаат дека освен одговорност, секој денар украден од граѓаните ќе биде вратен назад во Буџетот, велат од СДСМ.

 

Поврзани новости