СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ќе го уништи Водно за бизнис интереси од над 600.000.000 евра

by Фокус 17:01
17:01

Од партијата предупредија дека ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се обиде насилно на седницата да ги изгласа „криминалните“ детални урбанистички планови, а како што рекоа, само заради бизнис интереси.

-Од тие бизниси, кај фирми блиски до ВМРО-ДПМНЕ, според пазарните проценки ќе завршат над половина милијарда евра, или околу 630.000.000 евра! Плановите не се согласно генералниот урбанистички  план за Скопје. Со нив се предвидува, дополнително уништување на Водно и замислете изградба на 10-катници на Водно!, рече Петре Шилегов, на денешната прес конференција, потсетувајќи дека неодамна на истото место се спушти потпорен ѕид над градинка, како резултат на спуштање на земјиште.

- Advertisements -

Од партијата прашаа кој ќе понесе одговорност за уништувањето на Водно и за загрозениот живот на жителите.

-На вчерашниот состанок со советничката група на опозицијата во општина Центар, потврден е ставот на СДСМ и коалициските партнери дека ќе се спротивстават на дивеењето на урбаната мафија предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Не може граѓаните на Центар и скопјани да бидат помалку важни од бизнисите на власта на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, рече Шилегов.

Најавената смена на силите во советот на општина Центар се очекува да се случи утре, по информацијата дека Мирослав Шиповиќ ќе гласа позитивно за урбанистичките планови, а според информации на „Фокус“, „предавство“ на партијата ќе извршат уште двајца советници. Седницата е закажана за 13 часот, кога се очекува да се разјаснат сите дилеми.

Од СДСМ истакнаа дека Шиповиќ им признал дека има големи притисоци од ВМРО-ДПМНЕ, а пак, лично советникот вчера за „Фокус“ ги негираше овие информации.

 

Поврзани новости