СДСМ: Управниот суд работи по партиска директива на ВМРО-ДПМНЕ

by Фокус 16:37
16:37

Од СДСМ истакнуваат дека Управниот суд наместо да си ја врши работата, следел партиска директива.

„Одлуката на Управниот суд е уште една потврда дека во Македонија нема институции, односно дека сè е партија. Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ сè над правото, над законот, над Уставот. Очекувано, уште еднаш се потврдија двојните аршини на власта и селективната примена на законите. Тоа што во 2011 година важеше за ВМРО-ДПМНЕ сега не важи за никој друг“, тврди Петре Шилегов.

Тој додаде дека СДСМ останува доследен на своите ставови.

- Advertising -

„Не ги прифаќаме криминалните избори кои ги спроведе Никола Груевски ниту пак ќе ја промениме одлуката за неприфаќањето на мандатите. Правните игри на ВМРО-ДПМНЕ нема да ја решат политичката криза. СДСМ презеде обврска пред граѓаните и ќе истрае во борбата за правда, почитување на законите и создавање на услови за одржување на фер и демократски избори, рече Шилегов.

 

Поврзани новости