СДСМ: Со Груевски Македонија е неслободна земја!

by fokus 12:32
12:32

Македонија под власта на Никола Груевски стана неслободна земја, се вели во денешното соопштение на опозициската СДСМ.

-Во последниот извештај на Фридом хаус за слободата на печатот од 2016 година, Македонија забележа дополнителен пад на листата и од групата делумно слободни влезе во групата неслободни земји. Македонија во оваа група е единствена од земјите во соседството. Како што стои во извештајот, тоа е бидејќи на виделина излегоа скандалозните информации за масовното и нелегално прислушување новинари од страна на владата, корупциските врски меѓу функционери и сопственици на медиуми, како и зголемените закани и напади врз медиумски работници. Македонија под власта на Груевски падна и на листата на Репортери без граници каде од 34 место во 2013 година стигнавме до 118 место од вкупно 180 земји, алармираат од СДСМ.

- Advertisements -

Од СДСМ порачуваат дека граѓаните на 11 декември имаат можност да го променат ова со својот глас.

Поврзани новости