СДСМ: Се потврди дека жолтите комбиња и странските служби се измислица на Груевски

by fokus

Со денешната одлука на Специјалното јавно обвинителство, да се откаже од обвинителен акт против претседателот на СДСМ, Зоран Заев и другите лица во таканаречениот случај Пуч – и официјално се потврди дека “странските служби, жолтите комбиња, тактичката опрема, клонираните базни станици“ се несовесна и безобразна измислица на Никола Груевски, реагираат од СДСМ откако денеска СЈО по повлече обвинението за „Пуч“.

-Груевски, фатен во скандалот со нелегалното прислушување заедно со неговиот братучед Сашо Мијалков, ги лажел за свои интереси граѓаните на Република Македонија! Таканаречениот случај Пуч ќе остане запишан во историјата на Македонија како еден од обидите на режимската власт за прогон на политички противници, но и како доказ, охрабрување и поука, дека никој и ништо не може да застане на патот на вистината и на правдата. Македонија никогаш повеќе нема да биде темен вилает без правда и законитост. Помина времето кога обвинетиот Груевски и негови соработници можеа да нарачуваат истраги, пресуди и да монтираат судски процеси, се вели во соопштението на СДСМ.

Поврзани новости