СДСМ: Режимот на ДПМНЕ затвораше медиуми, апсеше и притвораше новинари, монтираше судски случаи

by Fokus 15:31
15:31

„Режимот на ВМРО-ДПМНЕ затвораше медиуми, апсеше и притвораше новинари, монтираше судски случаи и преку злоупотреба на институциите се одмаздуваше кон неистомислениците, со што од Македонија направи заробена држава, изолирана од демократскиот свет, реагираат од владејачката СДСМ.

– Режимот на ВМРО-ДПМНЕ од Македонија направи партиски заробена држава, почна процесот на реформа и професионализација на институциите. Апсурдно и лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години системски ја партизираше државата, воспостави масовна контрола врз институциите и грубо се пресметуваше со неистомислениците, денес да обвинува за партизација и режим – се нведува во партиското соопштение.

- Advertisements -

 

 

Поврзани новости