СДСМ: Нема амнестија за 27 април, извршителите и нарачателите мора да одговараат!

by fokus 22:05
22:05

27 април е најтрагичниот датум во историјата на Македонија, ден кога со насилниот упад во Собранието беа загрозени животите на пратеници, новинари и вработени во Собранието, кога беше нападнат уставниот поредок и разнишани темелите на демократијата, се вели во реакција на СДСМ.

„Амнестија не е предвидена за тешки кривични дела и дела против државата и затоа сите оние кои биле дел од крвавиот четврток низ судска постапка мора да се соочат со одговорноста за нивната улога во насилствата од 27 април.

Република Македонија е правна држава и сите оние кои биле извршители, нарачатели или помагачи на немилиот настан, мора да одговараат низ судска постапка“, велат од СДСМ.

Поврзани новости