СДСМ: Не им дадовме амнестија, па затоа Мицкоски сѐ уште не се изјаснува за референдумот

by fokus 09:33
09:33

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сe уште не се изјасниле за референдумот. За најважното прашање за иднината на државата, за најважното прашање за иднината на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нема јасен став, велат од СДСМ.

„Тоа до крајни граници ја покажува несериозноста, неодговорноста и загубеноста на ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Очигледно ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржеше договорот и сосема поинаку ќе се однесуваше доколку им се дадеше амнестијата којашто ја бараа но не ја добија“, се вели во соопштението на СДСМ.

- Advertisements -

Од СДСМ додаваат дека Македонија нема алтернатива освен членство во НАТО и ЕУ. Тоа се врвните стратешки државни и национални интереси. Ако ВМРО-ДПМНЕ смета дека има друга алтернатива нека ја соопшти јавно.

„Има ли воопшто некаков план ВМРО-ДПМНЕ? Граѓаните и сите прогресивни сили коишто се обединија околу иднината на земјава нема да дозволат неодговороното однесување на Мицкоски да ја втурне Македонија во нова изолација. На 30-ти септември, граѓаните ќе изберат иднина наместо небиднина, ќе изберат членство во НАТО и ЕУ со зачуван и зајакнат македонски идентитет“, велат од СДСМ.

Поврзани новости