СДСМ го осуди инцидентот со дронот и ги повика граѓаните да не потпаѓаат на сценаријата на Груевски

by fokus 19:05
19:05

Ги осудуваме сите провокации коишто имаат за цел поттикнување меѓуетнички тензии, од кого и да доаѓаат, за какви било интереси и да се направени, вклучително и инцидентот со дрон на фудбалски натпревар во Чаир, реагираа денеска од СДСМ.

-Граѓаните да не потпаѓаат на насилните и потпалувачки сценарија на Никола Груевски и на тесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, кои во нив единствено гледаат обид за спас од одговорност за направените криминали. Граѓаните на Република Македонија на 11 декември покажаа дека се за единство и за заеднички живот и дека ги отфрлаат насилството и конфликтите коишто ги поттикнува Груевски, велат од СДСМ.

Од партијата додаваат дека Македонија ќе добие нов собраниски претседател и нова реформска Влада, а сите кои работеле спротивно на законот, ќе одговараат.

Поврзани новости