СДСМ: Даваме пример како се работи во интерес на граѓаните и државата

by fokus 11:33
11:33

Собранието брзо ќе ја избере новата реформска Влада на Република Македонија, порачаа денеска од СДСМ.

-Граѓаните избраа промени и избраа да ги водат сериозни политичари кои се грижат за интересите на луѓето и на државата, наспроти политиките на криминалците од раководството на ВМРО-ДПМНЕ кои за заштита на своите богатства и одговорност, се обидуваат да ја турнат земјата во длабока политичка криза и изолација. СДСМ внимателно како и досега ги води политичките процеси што водат кон реализација на мнозинската волја на граѓаните. Даваме пример како се работи во интерес на граѓаните и на државата. И така и ќе продолжиме да работиме откако ќе биде формирана новата Влада. Порачуваме дека никој нема право да ја спречи демократски изразената волја на мнозинството на граѓаните на избори.
67 пратеници застанаа зад претседателот Заев. Има демократски формирано парламентарно мнозинство. Има Програма на новата Влада што ја штити унитарноста на државата и ги обезбедува потребите на сите граѓани. Нема време за губење. Парламентот и Ѓорге Иванов мора да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во соопштението на СДСМ.

Поврзани новости