СДСМ бара ослободување на притворените студенти

by Фокус 18:51
18:51

По барање на СДСМ, на денешната седница на Советот на Град Скопје се расправаше за упадот на полицијата во дворот и објектот на библиотеката Браќа Миладиновци при протестите на 5 мај и за средношколските протести и состојбите во средните училишта на Град Скопје.

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, побара итно ослободување на притворените студенти од протестот на петти мај, имајќи во предвид дека причина за протестите е обидот да се прикрие брутално убиство на невин млад човек од страна на припадници на МВР.

- Advertisements -

Рече дека нечовечноста на врвните функционери на Владата во постапувањето со убиството на Мартин Нешковски предизвикала огромен гнев кај граѓаните на Скопје, но на протестот биле уфрлени и провокатори.

-Според нашите информации, помеѓу демонстрантите беа уфрлени и провокатори коишто ја нападнаа полицијата. Реакцијата на полицијата беше брутална и со прекумерна употреба на сила. Во притвор се голем број на студенти коишто се невини и коишто на никаков начин немаат придонес во нападите врз полицајците, рече Манчевски.

Поврзани новости