Сашо Мијалков денеска седнува на обвинителна клупа за масовното прислушување

by Fokus 09:05
09:05

Денеска во 10 часот во Кривичниот суд треба да започне првото рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство кој треба да докаже кој и како го вршел нелегалното прислушување.

Во овој случај се опфатени поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, како првообвинет, поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски кои се пребегани во Солун и за кои ќе биде побарана екстрадиција.

- Advertisements -

Случајот „Таргет“ се однесува на незаконското следење на комуникациите во период од 2008 до 2015 година. Обвинетите се  товарат за кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување при прислушувањето на најмалку 5.827 телефонски броеви или 20.017 нелегално прислушувани граѓани.

Во случајот „Тврдина“ се работи за уништување на опрема за прислушување вредна 10 милиони евра и на документација за набавката на таа опрема.

Поврзани новости