Самитот на НАТО ќе се одржи во Брисел на 14 јуни

by Fokus 10:52
10:52

Генералниот секретар на НАТО соопшти дека самитот на лидерите на земјите членки на НАТО ќе се одржи на 14 јуни во Брисел.

-Агресивното делување на Русија, терористичката закана, сајбер нападите, последиците од климатските промени врз безбедноста и растот на моќта на Кина, рече Јенс Столтенберг, се главните теми на кои ќе се разговара.

- Advertisements -

Ова ќе биде првиот самит на американскиот претседател Џо Бајден.

Поврзани новости