Самитот на лидери од Балканот догодина во Македонија

by Fokus 09:12
09:12

Балканскиот регион мора да се врати на европскиот пат, рече претседателот Ѓорѓе Иванов по состанокот на „Брдо- Бриони процесот” во саботата што се одржува во Брдо кај Крањ во Словенија со лидерите на Балканот .

Оваа година домаќин требаше да биде Македонија, рече Иванов и додаде, дека поради околностите во земјата, самитот се одржал во Словенија.

- Advertisements -

„Македонија ќе биде домаќин претстојната 2018 година што се поклопува со Бугарското претседавање со ЕУ – додаде шефот на државата.

Поврзани новости