САД веруваат дека зад убиството на ќерката на Александар Дугин стои Украина

by Fokus

Американските разузнавачки агенции соопштија дека членовите на украинската влада го одобриле бомбашкиот напад во кој загина Дарија Дугина и стравуваат дека таквите тајни напади би можеле да го прошират конфликтот со Русија, пишува „Њујорк Тајмс“.

Официјални лица велат дека САД не учествувале, ниту имале сознанија за нападот и операцијата и дека би се спротивставиле на убиството доколку биле предупредени.

Американските власти, исто така, ги предупредија своите украински колеги по нападот, верувајќи дека таквата тактика може да ја испровоцира Москва да изврши напади против Украинците, се вели во извештајот.

Поврзани новости