САД: Преговорите на ЕУ со Македонија и Албанија да започнат што поскоро

by Фокус 22:09
22:09

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ, по неуспешниот Самит ЕУ-Западен Балкан неделава во Брисел. 

Вашингтон ссмета дека веродостојноста на перспективата за проширување на ЕУ е животно важна за стабилноста и просперитетот на Западен Балкан. 

-Сметаме дека кредибилитетот на перспективата на проширување на ЕУ е од животна важност за стабилноста и просперитеот на Западен Балкан, соопштија денеска за МИА од американскиот Стејт департмент. 

Оттаму укажаа дека продолжуваат да даваат поддршка за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија што е можно побргу. 

На Самитот Западен Балкан-ЕУ вчера во Брисел, македонскиот премиер Димитар Ковачевски го отфрли таканаречениот француски.

Поврзани новости