САД ја предупредувa Турција за извозот кон Русија

by Фокус

Соединетите држави ја предупредија Турција за извозот од последните денови кон Русија на хемикалии, микрочипови и други производи што можат да се користат во воените напори на Москва во Украина, изјави висок американски функционер.

Претставникот на американското министерство за финансии надлежен за санкции Брајан Нелсон ги посети турските владини и претставници на приватниот сектор на 2-ри до 3-ти февруари за да повика на поголема соработка во спречувањето на протокот на такви стоки.

На состаноците во Анкара и Истанбул, Нелсон и делегацијата посочиле дека десетици милиони долари извоз во Русија предизвика загриженост.

Поврзани новости