САД го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, Пендаровски се заблагодари

by fokus 19:08
19:08

Сенатот на САД попладнево по македонско време го изгласа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот Стево Пендаровски им се заблагодари на САД и напиша дека стратешкото партнерство продолжува.

-Благодарност до САД за ратификацијата на Протоколот за нашето членство во #НАТО во Сенатот. Стратешкото партнерство САД-Северна Македонија продолжува во Алијансата придонесувајќи за глобалната стабилност и безбедност. #WeAreNATO, напиша Пендаровски.

Сега остануваат уште четири земји да го ратификуваат Протоколот за Македонија и официјално да стане членка на НАТО.

Поврзани новости