САД го осуди насилството и го поддржа изборот на Талат Џафери

by fokus 22:39
22:39

Амбасадата на САД во земјава го осудува насилството во парламентот во секоја смисла на зборот.

„Тоа не е во согласност со демократијата и не е прифатлив начин за решавање на разликите. Тоа е критично. Сите страни ги почитуваат демократските процеси според законите и ги повикуваме да се воздржат од насилни активности кои ја влошуваат ситуацијата.

- Advertisements -

Мнозинството пратеници го избрани Талат Џафери за претседателот на Собранието за време на редовна, континуирана седница на Собранието. Ние ќе работиме со него за поддршка на демократијата и да ги унапредиме интересите на Македонија, објави амбасадата на САД.

Поврзани новости