Русковска: Завршена е истражната постапка за „Рекет“

by fokus 15:00
15:00

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека истражната постапка за „Рекет“ е завршена.

-По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција што постапува во предметот познат во јавноста како „Рекет“, ја заврши истражната постапка за осомничените лица. Од денес тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да предлага докази во корист на осомничените.

- Advertisements -

Воедно, обвинителството укажува дека давањето на исказ на осомничено лице не е процесно дејствие, што подразбира дека одбрана, односно исказ, може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се врши увид во доказите.

Во текот на утрешниот ден е повикано третоосомниченото лице, кое воедно ќе биде информирано и за завршување на истражната постапка, се наведува во соопштението на обвинителството.

Денеска на распит беше повикан осомничениот Бојан Јовановски, а во текот на утрешниот ден исказ треба да даде Катица Јанева.

Поврзани новости