Руските сили се приближуваат до клучниот град Лисичанск

by fokus 09:38
09:38

Руските сили зазедоа две населби јужно од клучниот град Лисичанск во Донбас, додека продолжуваат со офанзивата која треба целосно да го отсече последниот џеб на украинскиот отпор во областа Луганск, изјави регионален официјален претставник на 23 јуни.

Подобрените воени перформанси на Русија во областа Лисикиханск и нејзиниот збратимен град Северодоњецк, најверојатно, се резултат на неодамнешното засилување на војниците и тешката употреба на артилериски оган, соопшти британското Министерство за одбрана во својот дневен разузнавачки билтен рано на 23 јуни.

Воениот гувернер на Луганск, Серхи Хејдеј, на 23 јуни изјави дека селата Лоскутивка и Раи-Олександривка јужно од Лисичанск и Северодоњецк паднале во рацете на Русите, но додаде дека украинските сили продолжуваат да даваат отпор во Северодоњецк и блиските населби Золоте и Вовчојровка. Хејдеј рече дека украинските сили се соочуваат со „масивни“ и немилосрдни артилериски напади во Лисичанск. Русија се обидува да ги освои Луганск и Доњецк, кои го сочинуваат најголемиот дел од украинското индустриско срце Донбас.

Павло Кириленко, шеф на регионалната воена управа на Доњецк, рече дека украинските сили контролираат помалку од половина од регионот Доњецк, додавајќи дека повеќе од 100 градови и села во овие области немаат гас или струја.

Кириленко рече дека 55 отсто од Доњецк кој е под руска окупација е „целосно уништен“. Сепак, британскиот премиер Борис Џонсон изјави за група европски весници дека одбранбената разузнавачка служба верува дека руската динамика во војната во Украина ќе забави во следните неколку месеци бидејќи нејзината армија ги исцрпува своите ресурси.

Поврзани новости