Русите почнаа напад на Одеса

by fokus

Властите во најголемото украинско пристаниште Одеса соопштија дека руските поморски сили во Црното Море гранатирале некои станбени згради на периферијата од градот.

Ова е првпат таму да бидат погодени згради. Портпарол на регионалната воена администрација изјави дека нема жртви во нападот.

Руската морнарица ја блокира Одеса, која се смета за главна стратешка и симболична цел за Русија

 

Поврзани новости