Русите извршија 60 ракетни и 15 воздушни напади врз Украина за еден ден

by Fokus

За 24 часа Русија извршила 60 ракетни и 15 воздушни напади и употреби повеќе ракетни фрлачи повеќе од 45 пати.

Ова го информираше Генералштабот на вооружените сили на Украина преку социјалните мрежи.

„Непријателот погоди области на повеќе од 50 населени места, вклучувајќи ги Соледар, Вухледар, Јаковливка и Веселе во регионот на Доњецк“, се вели во извештајот.

Поврзани новости