Русија употребила фосфорни бомби во Луганск?

by fokus

Украинската народна правобранителка Људмила Денисова денеска ја обвини Русија дека употребила забранети фосфорни бомби во синоќешниот напад врз градот Попсана, во Луганск.

Таа истакна дека Украина има конкретни докази дека руските сили користат забранета муниција.

– Бомбардирањето на цивилен град од страна на руските напаѓачи е воено злосторство и злосторство против човештвото според Римската конвенција, истакна Денисова.

Поврзани новости