Русија погоди рафинерија и склад со гориво во Украина

by fokus 22:16
22:16

Русија вели дека користела високопрецизно воздушно и копнено оружје за да ги уништи целите на рафинеријата за нафта и складиштето за гориво во Украина.

Министерството за одбрана на Москва соопшти дека технолошките капацитети наменети за снабдување на војската на Украина во источниот регион Донбас биле погодени во Кременчук и Лисичанск.

А Русите исто така го гаѓаа воениот хардвер на Украина, велат тие.

Во донецкиот дел на Донбас се вели дека проектилите погодиле американски хаубици М777 од 155 мм.

Руските проектили земја-воздух наводно погодиле украински авион „Су-25“ заедно со нападниот хеликоптер „Ми-24“ во приближно истата област, соопшти Москва.

И други напади, како што се вели, уништиле украинска локација за ракети земја-воздух со среден дострел „Бук-М1“ во провинцијата Луганск.

Киев упати бројни апели до Западот за напредна противвоздушна одбрана за соборување на руски авиони и крстаречки ракети.

Во друг напад се вели дека три руски проектили, наводно, погодиле складиште за нафта во централниот регион Дњепропетровск, изјави регионалниот гувернер.

Пишувајќи на Телеграм, Валентин Рениченко вели дека проектилите уништиле складиште за нафта во близина на градот Новомосковск, што доведе до голем пожар во кој беа повредени три лица.

Сликата објавена заедно со пораката на Телеграм покажува густ црн чад што се издига од страницата.

Рениченко вели дека пожарникарите оттогаш го изгаснале пожарот.

Поврзани новости