Русија ја стави „Мета“ на листата на терористички организации

by fokus

Русија ја додаде технолошката компанија Мета на листата на терористички и екстремистички организации.

Федералната служба за финансиски мониторинг Росфинмониторинг објави дека од денеска Мета е додадена на листата.

Русија ја означи Мета екстремистичка на 21 март. Во април Русија воведе санкции за извршниот директор на Мета, Марк Закерберг.

Поврзани новости