Русија ја прогласи независната „ТВ Дожд“ за непожелна

by Fokus

Руските обвинители денес ја прогласија независната ТВ станица „Дожд“ за „непожелна“ организација.

„ТВ Дожд“ се пресели од Русија во Летонија набргу откако Москва ја започна својата инвазија на Украина. Подоцна ги пресели своите канцеларии во Холандија.

Каналот веќе беше забранет од Москва, но новата ознака значи дека секој персонал или донатори во Русија може да бидат кривично гонети.

Руското државно обвинителство го обвини „Дожд“ за ангажирање во ширење екстремистички материјали и дискредитација на властите.

Каналот соопшти дека ќе ги укине претплатите на руските гледачи поради забраната.

„Нѐ нарекуваа ‘непожелни во Русија’, но не сме: 13 милиони гледачи во Русија во последниот месец го потврдуваат тоа“, напиша „ТВ Дожд“ во објавата на Телеграм.

„Но, безбедноста на нашите гледачи е најважна работа за нас“, се вели во соопштението.

„Затоа го запираме собирањето донации од Русија, ги откажуваме постоечките претплати од Русите и ве повикуваме да не споделувате линкови до нашите материјали доколку живеете во Руската Федерација – ова сега е небезбедно“.

„Дожд“ беше отстранет од радиодифузните мрежи во 2014 година и беше означен како „странски агент“ во 2021 година.

Во март лани, руското тело за надзор на комуникациите, Роскомнадзор, објави дека го блокира излезот на каналот.

Сепак, руските гледачи можеа да пристапат до каналот преку YouTube, кој не е цензуриран од Москва.

Во 2015 година Русија донесе нов закон со кој членството во „непожелни“ организации е кривично дело.

Европското издание на весникот „Новаја Газета“ исто така беше прогласено за „непожелно“ претходно оваа година според истиот закон.

Москва ја примени ознаката и на Светскиот фонд за природа, Гринпис и Центарот за див лосос со седиште во САД.

Поврзани новости