Русија го затвори хуманитарниот коридор во Црното море

by Fokus

Русија одлучи да го затвори хуманитарниот коридор во Црното Море поради нападот на Севастопол.

Сообраќајот долж безбедносниот коридор во Црното Море е во прекин додека не се разјасни ситуацијата со терористичкиот напад во Севастопол, соопшти руското Министерство за одбрана.

Тие исто така додадоа дека движењето на бродови по безбедносниот коридор е неприфатливо, бидејќи Киев го користи за водење на непријателства.

Министерството нагласи дека Русија како главен учесник во овие договори не се повлекува од нив, туку напротив ги суспендира. Москва го предочи својот став на Советот за безбедност и на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Се забележува дека руската страна смета на помошта на организацијата за добивање гаранции од Киев дека нема да ги користат хуманитарниот коридор и украинските пристаништа наменети за извоз на земјоделски производи за борбени операции.

Минатата сабота руското Министерство за надворешни работи објави дека договорот за храна е суспендиран на неодредено време. Одделот објасни дека на 29 октомври, под покровителство на хуманитарниот коридор создаден за извоз на жито, украинските војници извршија масовни напади врз бродовите и инфраструктурата на Црноморската флота во Севастопол.

Пред ОН, заедно со Анкара и Киев, денеска договорија движење на 16 бродови и имаат намера да прегледаат 40 бродови закотвени во близина на Истанбул.

Рускиот амбасадор во Турција Алексеј Јерхов изјави дека Москва повеќе не може да ја гарантира безбедноста на товарните бродови вклучени во договорот за жито.

Поврзани новости