Захарова: Американци, дали сте сигурни дека тоа беше ИСИЛ, нема да се премислите подоцна?

by Fokus

По нападот на концертната сала во предградието на Москва, САД се обидуваат да ја спасат Украина со спомнување на терористичката група Исламска држава (ИСИЛ), забранета во Русија, и да се покријат себеси и режимот кој што го создаде Зеленски, напиша портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во авторска статија за Комсомолскаја правда

„Американските политички инженери се вратија во ќош со своите приказни дека нападот врз градското собрание Крокус го извршила терористичката група ИСИЛ. Оттука и секојдневните обиди на Вашингтон да се покрие себеси и режимот на Зеленски преку плашење со ИСИЛ“, посочи таа.

Според Захарова, постојат низа фактори кои директно и индиректно укажуваат на вмешаност на американските власти во спонзорирањето на украинскиот тероризам.

„Милијарди долари и невидено количество оружје, инвестирано без одговорност и со употреба на корупциски шеми во режимот во Киев, агресивна реторика во однос на Русија, бесен национализам, забрана за мировни преговори за Украина, бескрајни повици за решавање на конфликтот со сила, одбивањето да се осудат повеќегодишните терористички напади, кои ги изврши режимот во Киев, и масовна информативна и политичка поддршка за секоја, дури и најгрозоморна, акција на Зеленски“, рече Захарова.

Таа тврди дека претходните интервенции на САД во прашањата на Блискиот Исток доведоа до појава, зајакнување и институционализирање на голем број радикални и терористички групи кои и денес се активни во регионот.

„Која е логиката, можеби ќе прашате? Пари и моќ. А, со оглед на меѓународната правна забрана за директни интервенции, станува збор и за сеење „контролиран хаос“ и преобликување на светскиот поредок од рацете на терористите. Внимание, прашање за Белата куќа: дали сте сигурни дека тоа беше ИСИЛ, нема ли да се предомислите подоцна“, заклучи таа.

Поврзани новости