Роналдо стана најдобар стрелец во историјата на ЕП

by fokus

Актуелниот европски првак Португалија ја совлада вечерва Унгарија со 3:0 (0:0) во воведниот натпревар од групата Ф на ЕУРО2020.

Унгарците, кои до самиот финиш на натпреварот во Будимпешта одолеваа на нападите на Португалците, потклекнаа во 85 минута кога Рафаел Гуереро им донесе водство на европските прваци по што на сцена стапи Кристијано Роналдо со два гола, најпрво во 87 минута од пенал, а победата ја запечати со својот втор гол во судиското продолжение.

Роналдо со денешниот натпревар против Унгарија собори мноштво рекорди, станувајќи, притоа, првиот фудбалер во историјата со настап на пет Европски првенства и најдобар стрелец во историјата на континенталните собори со 11 голови.

Во вториот натпревар од групата Ф, Германија вечерва од 21 часот е домаќин на Франција.