Резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

by Fokus 13:02
13:02

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на 14 февруари, според кои апсолутен победник, со освоени 49,95 отсто од гласовите и 58 пратенички места, е партијата на Албин Курти, Движење самоопределување (ВВ), јави дописникот на МИА од Приштина.

Второрангирана, со освоени 16,9 отсто , е Демокртската партија на Косово (ПДК), додека досега владејачките, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и Алијансата за иднината на Косово (ААК) освоија по 12,64, односно 7,07 отсто од гласовите.

- Advertisements -

Според овие резултати, кои ќе станат конечни по истекувањето на законскиот рок за жалби, ПДК обезбеди 19, ЛДК 15, а ААК осум пратенички места. Десет места во 120-членото Собрание на Косово, според Уставот, се резервирани за претставниците на српската заедница, а исто толку и за оние на помалите етнички заедници. 

Поврзани новости