Рентген техничар од Радиологија позитивен на корона вирус

by fokus 22:39
22:39

Рентген техничар на Институтот за радиологија(рентген институт) е позитивен на корона вирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болен, со температура и симптоми на Ковид-19.

Во моментот таму се прави епидемиолошка анкета, а резултати од тестовите се чекаат за уште тројца, потврија за НОВА во ДСЗИ, од каде велат дека таму е можен нов кластер на корона вирусот.

- Advertising -

Не се знае со колку вработени, како и пациенти имал контакт вработениот техничар, колку од нив снимал, ниту дали носел лична заштитна опрема.

Поврзани новости