Ременски: За реформа на следењето на комуникациите значајни се операторите и судството

by fokus 20:56
20:56

Кога станува збор за реформата на следење комуникации мора да се има предвид дека СЈО се уште води постапки во суд и истрага за незаконското уништување опрема во МВР, рече Фросина Ременски, член на собраниската Комисија за надзор над работата на УБК и Агенцијата за разузнавање во вечерашната дебата на „Топ тема“.

Според Ременски, во овој контекст, не смее да се занемарат и факторот-човек зашто системот го управуваат луѓе, но не помалку значаен е и опеарторот, односно неговата одговорност.

- Advertisements -

– Паралелно со реформата на следење комуникации мора да има реформа во судската фела која беше анемична изминативе години -истакна Ременски.

Поврзани новости