Река: Нема да дозволам политички пазар за да се укине СЈО

by fokus 21:31
21:31

Приближување кон ЕУ, држава без дискриминација во која владее законот, како и продолжување на работата на Специјалното јавно обвинителство се дел од пораките на кандидатот за претседател Блерим Река кои вечерва ги испрати на митингот во Струга.

Доколку биде избран за претседател на државата, тој пред стружани посочи дека ќе ги реши сите проблеми со соседите, бидејќи, како што рече, една од неговите пароли е „нула проблеми со соседите”.

- Advertisements -

– Ќе работам на тоа да не завршиме како празна држава, бидејќи до сега една четвртина од населението ни се исели. Сите анализи на Светската банка говорат дека до 2040 година ако не направиме некоја поголема промена во социјалните и другите политики, можеме да завршиме со половина помалку население од сега, истакна Река.

Со своите глобални политики, додаде, ќе ја приближи земјата кон ЕУ.

– Пред стружани испратив универзални пораки за универзални вредности за републиката која е една и за сите, во која нема дискриминација на никаква основа, ни на верска, ни на етничка. За една република на рамноправни граѓани, за една република во која владее законот, а не поединецот и за една република која не трпи политизирано судство, непотизирана јавна администрација и сигурно нема да трпи политички пазари на партиите за да се укине Специјалното јавно обвинителство. Тоа треба да продолжи затоа што СЈО е гарант на начелото на владеење на правото, посочи Река./МИА

Поврзани новости