Референдум во Гевгелија, ќе одлучуваат за водоводот и канализицијата

by fokus 16:29
16:29

Дојранчани утре ќе гласаат на вториот локален референдум во својата општина. Вторпат во три години, жителите на оваа крајезерска погранична општина ќе треба да одлучуваат за важни прашања за животот во нивната заедница, објави Телма.

Овојпат прашањето е дали се за или против водоводот и канализацијата да бидат дадени на јавно – приватно партнерство. Општината смета дека така ќе се реши проблемот со ендостаток на канализациони системи во населените места.

Од општинската изборна комисија на Дојран велат дека ќе се гласа на осум зибирчаки места во општината, а право на глас имааат 2.750 граѓани.

- Advertising -

Поврзани новости