Реџепи го обвини Џафери дека ја блокира албанската опозиција: Злонамерно го стави Села петти да поставува прашање

by fokus 13:24
13:24

Пратениците од Алијанса на Албанците и Алтернатива кои денеска на седницата за поставување пратенички прашања застанаа пред говорницата и побараа еден час пазуа незадоволни од редоследот за поставување прашања, на прес-конференција во Собранието обвинија дека претседателот на законодавниот дом Талат Џафери злонамерно го ставил пратеникот Зидаин Села како петти за поставување прашања.

-Претседателот на Собранието ја игра улогата на гласноговорник на ДУИ, ја блокира албанската опозиција, и интересите на граѓаните кои ги застапуваме ние. Ние сакаме да потикнуваме одредени точки кои се проблем за граѓаните, изјави координаторот на пратеничката група Скендер Реџепи.

- Advertisements -

Реџепи вели дека имајќи предвид дека Села е претседател на партија и пратеник треба да го стави прв да поставува прашања. Тој, како координатор на пратеничка група да поставува прашање е ставен на 13 место.

-Граѓаните нема да слушнат дека поставуваме прашања за нивните проблеми, вели Реџепи.

Поврзани новости