Реакции на говорот на Иванов во Собрание

by Фокус 14:01
14:01

Настапот на претседателот Ѓорѓе Иванов пред пратениците во Собранието помина со монопартиско присуство, бидејќи тој е нелегитимен претседател, изјави Артан Груби од ДУИ.

– ДУИ останува со ист конзистентен став во однос на Иванов, дека тој е нелегитимен претседател, без поддршка на втората по големина етничка заедница во Македонија. Затоа имаше монопартиско присуство на неговиот говор во Собраниет – истакна Груби.

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ го оцени позитивно говорот на претседателот. Според него, добра е умерената критика на Иванов кон ЕУ, бидејќи во спорот со името треба да се продолжи да се повикува на хашката пресуда.

- Advertising -

Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, пак смета дека Иванов имал балансиран, дури и критички говор.

– Сите, исклучиво и опозицијата треба да се обединиме околу стратешките прашања и преку дијалог да се решаваат проблемите – тврди Трајанов.

Поврзани новости