Разговор Џонсон-Зеленски: Варварските постапки на Путин се тест за целото човештво

by fokus

Британскиот премиер Борис Џонсон во денешниот телефонски разговор со шефот на украинската држава Володимир Зеленски, ја пофали храброста на украинскиот претседател и народ, изјави портпаролот на Даунинг стрит.

– Варварските постапки на Путин не се тест само за Украина, туку за целото човештво, изјави Џонсон.

Џонсон и Зеленски ги осудиле убиствата на Брен Рено и безброј невини Украинци и киднапирањето на градоначалниците на Днепрорудни и на Мелитопол.

Британскиот премиер истакна дека Обединетото Кралство ќе продолжи да бара повеќе опции за зајакнување на самоодбраната на Украина, заедно со партнерите.

– Обединетото Кралство ќе продолжи да стои зад Украина во сите напори да се стави крај на овој катастрофален конфликт, истакна Џонсон.

Поврзани новости