Рауфи: Не очекував вакви драконски казни за Диво Насеље, целото сценарио е на тајните служби

by Fokus 14:08
14:08

Адвокатот Насер Рауфи во по изрекувањето на пресудата за обвинетите во Диво Насеље изјави дека не очекувал обвинетите да добијат толку високи казни.

– Не очекував благи казни, но ниту пак вакви драконски казни. Сепак, знаевме дека станува збор за монтиран кривичен  предмет и за обвинителство, кое се уште не е реформирано. Затоа ќе бараме независна истрага, која веќе и се најавува. И, понатаму стојам на миселњето и тврдам дека целото сценарио е на тајните служби – рече Рауфи.

- Advertising -

Како што веќе објавивме, денеска во Врховниот суд беше соопштена првостепената пресуда за случајот Диво Насеље со која седумина беа осудени на доживотен затвор, 13 на 40 години затвор, а четворица добија ослободителни пресуди.

На казна затвор од 20 години пак се осудени петмина обвинети, две години помалку доби еден обвинет, а по двајца обвинети добија казна затвор од 14, 13 и 12 години.

В.В.

Поврзани новости