Рауфи: Контроверзните изјави на сведокот не донесоа до ново судење, тој лаже

by fokus 14:45
14:45

Адвокатот на обвинетите во случајот „Монструм,“ Насер Рауфи, смета дека загрозениот сведок лажно сведочел и поради тоа ќе има ново судење закажано за два дена.

„Забележливо беше дека исказот на загрозениот сведок не е идентичен како неговиот исказ од претходните судења. Сведокот не знам од кого, ама е инструиран и сведочи лажно. Претходната пресуда се базираше на сведочењата на истиот сведок, кој и тогаш сведочеше лажно и затоа целиот процес почна од почеток. Контроверзните изјави на сведокот не донесоа до ново судење, а сега повторно го слушаме“, рече Рауфи.

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Монструм“, исказ во судницата даваше загрозениот сведок со кодно име Е1

- Advertisements -

Поврзани новости