Рауфи: „Диво насеље“ требаше да ја дефокусира јавноста од „бомбите“

by Фокус

Случајот „Диво насеље“ требаше да ја дефокусира јавноста од „бомбите“ што ги објавуваше опозицијата, рече денеска еден од бранителите на обвинетите во случајот „Диво насеље“, Насер Рауфи, по денешното рочиште.

-Додека пак, за решителните факти, ние сметаме дека има едена генеза, значи една поврзаност на настаните кои што се и Диво насеље со бомбите, тнр „бомби“, прислушуваните разговори. Јас и обвинетите сме убедени дека со овие настани сакаше да се дефокусира јавноста од прислушуваните разговори. Убедени сме дека се работи за структури кои во понатамошниот тек на постапката ќе ги наведеме со име и презиме, рече адвокатот Рауфи.

На денешното прво рочиште за овој случај, воведни зборови даде одбраната на осумнаесет од обвинетите, а следното рочиште е закажано за во четврток.

Поврзани новости