Расте бројот на повредени од земјотресот во Јапонија – Меѓу жртвите и деветгодишно девојче

by fokus 12:40
12:40

Бројот на повредени во силниот земјотрес во Осака се зголеми на 300 луѓе, јавија локалните медиуми.

Во земјотерсот загинале три лица, од кои едно деветгодишно девојче и две лица на околу 80 годишна возраст.

- Advertisements -

Потресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала бил регистриран во 23 часот во Гринич, nа длабочина од 13 километри северно од префектурата Осака.

Не е издадено предупредување за цунами, а се известува за помали материјални штети и пожари во неколку згради.

Објектите за нуклеарна енергија не се оштетени, соопшти енергетската компанија „Кансаи електрик пауер“.

Поврзани новости