Рама: Бидете внимателни со Србија

by Fokus 17:20
17:20

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска за холандскиот весник „Волкскрант“ изјави дека ЕУ треба да биде внимателна со Србија.

Тој посочи и дека од Белград не треба да се бара нешто што не може да се исполни.

„Србија не може брзо да се ослободи од зависноста главно од рускиот гас, но три пати гласаше против руската инвазија на Украина во Обединетите нации. Ова е уникатно и ново, никој не го очекуваше ова. Сепак, Балканот останува незаштитен круг. Војната во Украина лесно би можела да ескалира, па дури и да доведе до отворен конфликт“, рече Рама, пренесе албанската агенција АТА.

Рама го посети холандскиот премиер Руте и изјави дека долго време ја чувствува холандската блокада за добивање статус на кандидат за членство во ЕУ, но дека сега гледа големи можности за соработка.

Поврзани новости