Работната група во Министерството за правда ги разгледа укажувањата од јавната расправа за законот за ЈО

by fokus 18:33
18:33

Работната група во Министерството за правда денеска ги разгледа укажувањата од јавната расправа за законот за јавно обвинителство, објави на Фејсбук министерката Рената Дескоска.

– Се надевам дека и политичките партии и пратенички групи сериозно пристапуваат во процесот и утре чекаме на работната средба да ги презентираат нивните амандмани, доколку сметаат дека има потреба од промени во текстот на законот што се разгледуваше, наведува Дескоска.

- Advertising -

Во Собранието за утре е најавена нова средба на партиските работни групи во поширок формат, односно со присуство на претставници на сите пратенички групи. По средбата се очекува да биде појасно дали ќе се надминат отворените прашања меѓу власта и опозицијата и конечно Предлог-законот за ЈО да се најде на пленарна седница.

Поврзани новости