„Путин веќе 22 години е луд манијак“, вели поранешен претседател на Украина

by Fokus

Поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко, зборувал за „N1“ за последните напади на Киев, кои резултираа со затемнување на струја во голем дел од градот.

Другите делови на Украина исто така се погодени од ракети, но поранешниот украински претседател вели дека неговите сонародници се неукротимни и ги повикува западните сојузници да продолжат да и помагаат на Украина.

„Кога Путин ја уценува Европа и светот, ние не се плашиме од уцена; ги уценува цените на храната, го блокира протокот на гас и нафта во Европа, се заканува со нуклеарно оружје, ја напаѓа нуклеарната централа во Запорожје. Потсетувам како Путин го започна својот мандат во 2000 година.

Нападна цивилна зграда, уби стотици Руси, само затоа што сакаше да си го подигне рејтингот. Ова е демонстрација дека Путин е луд манијак 22 години“, вели поранешниот украински претседател.

Поврзани новости