Путин има шест барања од Украина пред каков било прекин на огнот

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот во телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изложи неколку прашања за постигнување прекин на огнот со Украина, соопшти портпаролот на турскиот претседател.

Ердоган понуди да ги доведе Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски во Турција за да ги олесни преговорите за ставање крај на војната, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин во интервју за турскиот весник Хуриет објавено денеска.

Калин рече дека додека Зеленски бил подготвен да се сретне, Путин ги изложил прашањата што треба да се решат пред да се одржат преговори на лидерско ниво.

-Првата е неутралноста на Украина, односно нејзиното откажување од членството во НАТО. Второ, разоружување и меѓусебни безбедносни гаранции во контекст на австрискиот модел. Трето, процесот што руската страна го нарекува „денацификација“. Четврто отстранување на пречките за широката употреба на рускиот јазик во Украина. Разбирливо е дека е постигнат одреден напредок во првите четири члена од тековните преговори. Прерано е да се каже дека има целосна согласност или дека ќе се постигне потпишан договор, изјави Калин за весникот.

Путин и другите владини функционери постојано упатуваа лажни обвинувања кон Украина како нивна мотивација за инвазијата, неосновано велејќи дека земјата мора да се „денацифицира“.

Калин додаде дека Путин поставил уште две барања кои биле „најтешките прашања“, едното е признавањето на анексијата на Крим и двете „т.н.“ републики во Донбас. Калин рече дека овие две последни прашања „не се прифатливи барања за Украина и меѓународната заедница“.

-Доколку се постигне консензус за првите четири члена и се постигне договор, може да има дискусија на лидерско ниво за петтиот и шестиот член, рече Калин во интервјуто, додавајќи дека доколку се случат преговорите, „тогаш можеби е можно да се постигне договор и да се стави крај на војната“.

Калин рече дека Ердоган побарал од Путин прекинот на огнот да биде траен. Турскиот Директорат за комуникации во четвртокот соопшти дека Ердоган понудил да биде домаќин на двајцата претседатели или во Истанбул или во Анкара, велејќи дека „консензус за некои прашања може да бара разговори на лидерско ниво“, објави Си-Ен-Ен.

Поврзани новости