Путин го смени Шојгу – Белоусов нов министер за одбрана

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин предложи да биде именуван Андреј Белоусов за министер за одбрана, соопшти Телеграмскиот канал на Советот на Федерацијата.

Путин денеска го назначи Сергеј Шојгу за секретар на Советот за безбедност на Русија, ставајќи еден од неговите најблиски сојузници на клучна позиција во структурата на националната безбедност.

– Советот на Федерацијата ги прими кандидатите предложени од претседателот на Русија Владимир Путин за позиции на челници на голем број сојузни министерства и ресори.

Белоусов претходно беше прв вицепремиер во владата на Михаил Мишустин.

Целосната листа на кандидати:

Министер за внатрешни работи – Владимир Колоколцев;

Министер за цивилна одбрана, вонредни ситуации и помош при катастрофи – Александар Куренков;

Министер за надворешни работи – Сергеј Лавров;

Министер за правда – Константин Чуиченко;

директор на Службата за надворешно разузнавање – Сергеј Наришкин;

директор на Федералната служба за безбедност – Александар Бортников;

директор на Федералната служба на трупите на Националната гарда – Виктор Золотов;

директор на Федералната служба за безбедност – Дмитриј Кочнев;

Раководител на главната дирекција за посебни програми на претседателот – Александар Линтс;

Претседател на Сметководствената комора – Борис Ковалчук.

Поврзани новости