Путин денеска полни 70 години

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин денеска слави роденден, тој наполни 70 години, а по тој повод роденден му честитаа севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, чеченскиот претседател Кадиров и белорускиот претседател Лукашенко.

-Ве молиме прифатете ги моите најискрени честитки за вашата годишнина. Како вистински водач на голема сила, вие донесувате добро обмислени и тешки одлуки со цел да се обезбеди независен развој на Руската Федерација и да се заштитат традициите и вредностите на Руски народ, рече претседателот на Белорусија.

Лукашенко му посака на Путин „одлично здравје, креативни достигнувања во корист на руската држава и долг живот опкружен со љубезно семејство и сигурни пријатели“.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му го честиташе 70-тиот роденден на рускиот претседател Владимир Путин, јавува Корејската централна новинска агенција (КЦНА).

-Задоволен сум што гледам невиден раст на взаемната поддршка и соработка меѓу двете земји во борбата за понатамошен развој на традиционалните корејско-руски односи… во духот на договорите постигнати на нашата прва средба во Владивосток во 2019 година, напиша Јонг-ун.

Тој изрази надеж дека неговите лични пријателски односи со претседателот на Русија ќе одиграат голема улога во континуираното зајакнување и развој на пријателството меѓу двете земји. Тој на рускиот претседател му посака добро здравје, среќа и голем успех во работата, забележува Централниот комитет.

Поврзани новости