ПЦЕР: Ако не се постигне договор, Македонија ќе ја изгуби визната либерализација

by fokus 20:45
20:45

Од Партијата за целосна еманципација на Ромите предупредуваат дека ако наскоро не се постигне договор за излез од кризата ќе следат нови санкции за Македонија.

-Дали знаете дека ваквата голема офазива што ја прават ЕУ и САД е последна опомена и доколку останете и понатаму индолитентни, ќе не нема како држава. Ние како партија сме загрижени за државата. Наши партиски извори дознаваат дека ако не се случи договор државата ќе ја изгуби визната либерализација. И порачуваме на власта сериозно да ги сфати нашите предупредувања“, велат од ПЦЕР.

Од партијата го осудија и игнорантското однесување на лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, за кој велат дека иако знаел оти треба да се сретне со германскиот пратеник Јоханес Хајндл, сепак заминал на приватно патување.

Поврзани новости