Првороденото дете во независна Македонија со нула поени на „Макфест”

by fokus

Вчера во Штип се одржа првата полуфинална вечер на фестивалот на забавни мелодии, „Макфест 2018” на која настапија 16 изведувачи.

Помеѓу нив беше и Христијан Проданов, познат во јавноста како првото дете родено во независна Македонија, точно на полноќ меѓу 8 и 9 септември 1991, набрзо откако беа објавени референдумските резултати.

Тој беше дебитант на фестивалот и се претстави со песната ,,Невреме”. Комплетен автор на истата е Виктор Апостоловски.

Христијан не успеа да влезе во финалето, а според збирната бодова листа, остана без поени од стручното жири, медиското жири и публиката.

Во минатото, Проданов често настапувал на фестивалот, но како танчер. Бил организатор на повеќе Флеш Моб настани и дел од музички спотови.

Покрај Проданов, со нула поени заврши и Филип Пешевски со песната ,,Кукло моја несудена”. Не се пласираа ниту Мартинијан Кириловски, Лена, Наталија Данаилова и Горан Наумовски и Горан Папаз со својата дуетска песна.

Во финалето влегоа десет песни, односно изведувачите Сара Гигова, Симона Попоска, Мина Блажев, Игор Узунов, Пепа, Наташа Малинкова, Лина Пејовска, Џокси, Димитар Андоновски и Тајфата и Ѓоко Танески.

Вечерва ќе се одржи втората полуфинална вечер, а пак финалето е во сабота. За натпреварувачите и нивните тимови се предвидени награди, и тоа 5.000 евра за прво место, 4.000 за второ и 3.000 за трето. Предвидени се и други награди од по 500 евра во повеќе категории.

Вики Клинчарова

Поврзани новости